Nowości
Modulacja mikrobioty w zaburzeniach interakcji jelitowo-mózgowych – rola probiotyku L. casei DG i eubiotyku rifaksyminy-α w leczeniu IBS i dyspepsji czynnościowej
Lacticaseibacillus paracasei CNCM I-1572 (L. casei DG) moduluje strukturę i funkcje mikrobioty jelitowej oraz zmniejsza aktywację immunologiczną u pacjentów z IBS. W przypadku pacjentów z IBS-D rifaksymina-α jest jedynym lekiem rekomendowanym przez wszystkie międzynarodowe wytyczne zarówno jako leczenie pierwszego rzutu, jak i ponowne leczenie pacjentów, u których wystąpił nawrót objawów.
 
Arabinogalaktan zmniejsza uszkodzenia bariery jelitowej w IBD
Arabinogalaktan zmniejsza uszkodzenia bariery jelitowej. Prebiotyczny błonnik pokarmowy pozyskiwany z kory modrzewia zachodniego ma działanie wzmacniające odporność, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Arabinogalaktan pozwala zachować integralność bariery jelitowej, redukując stan zapalny, stres oksydacyjny i promując ekspresję białek ścisłych połączeń.
 
SIBO nasila objawy i pogarsza jakość życia chorych z zespołem jelita nadwrażliwego IBS
Współistnienie SIBO ma znaczący negatywny wpływ (bardziej nasilone objawy i gorsza jakość życia) na pacjentów z IBS, którzy mają ponaddwukrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiej postaci IBS niż osoby bez zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. SIBO jest jedynym niezależnym czynnikiem związanym z ciężkim IBS z OR 3,83.
 
Dwutygodniowa terapia rifaksyminą alfa
Nakłady poniesione na 14-dniową terapię rifaksyminą alfa zwracają się w postaci wydłużonych okresów bezobjawowych niewymagających leczenia. 56,6% pacjentów, którzy osiągnęli TFI ≥30 dni (treatment-free intervals) po zakończeniu terapii rifaksyminą alfa w dawce 1650 mg/dobę przez 14 dni, przez kolejne 11 miesięcy nie wymagało recepty na jakiekolwiek leczenie IBS-D w tym okresie.
 
Kompleksowa terapia IBS krok po kroku – eubiotyk, probiotyk, prebiotyk ►
Zachęcamy do obejrzenia wykładu prof. dr hab. n. med. Grażyny Rydzewskiej z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii PIM MSWiA.
 
 
Strona:    1   2   3   Następna
Partner serwisu
Wyszukiwarka publikacji EBM dowodów naukowych i klinicznych.
(PubMed, US National Library of Medicine, Clinical trials database)

Komitet naukowy portalu

  • Wojciech Marlicz
    Dr hab. n. med.
    Wojciech Marlicz
  • Grażyna Rydzewska
    Prof. dr n med.
    Grażyna Rydzewska
  • Barbara Skrzydło–Radomańska
    Prof. dr n med.
    Barbara Skrzydło–Radomańska
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.